Κανονισμός Λειτουργίας

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 23ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

"ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ"

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

το σχολείο είναι ο χώρος όπου οι μαθητές με την καθοδήγηση των δασκάλων τους περνούν πολλές ώρες, μαθαίνοντας, δημιουργώντας, παίζοντας, συνεργαζόμενοι με αυτούς και τους συμμαθητές τους, αλλά και αντιμετωπίζοντας δυσκολίες ή προβλήματα. Με λίγα λόγια δηλαδή ένα μεγάλο τμήμα από το χρόνο τους τον περνούν στο σχολείο.

Όπως σε κάθε τομέα της ζωής του ανθρώπου έχουν μπει κανόνες για να μπορούν οι άνθρωποι να ζουν αρμονικά, έτσι και η ζωή στο σχολείο καλό είναι να ρυθμίζεται από κανόνες, που σκοπό έχουν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πραγματοποιηθούν αποτελεσματικότερα και με ασφάλεια οι στόχοι της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ώστε το σχολείο να λειτουργεί ως μία ασφαλής κοινότητα μάθησης. Κοινός στόχος όλων αυτών που συμμετέχουν στη σχολική κοινότητα, είναι η πρόοδος των μαθητών, αλλά και η υιοθέτηση σημαντικών αξιών, όπως η συνεργασία και η αλληλεγγύη, ο αμοιβαίος σεβασμός, η αποδοχή της ιδιαιτερότητας του άλλου, η περιβαλλοντική συνείδηση και ο σεβασμός όλων στους κοινά συμφωνημένους κανόνες.

Παρακάτω σας παραθέτουμε τους βασικούς κανόνες που διέπουν τη σχολική ζωή και την καθημερινή λειτουργία της σχολικής μας κοινότητας, όπως αυτοί απορρέουν από τις ισχύουσες νομοθετικές διατάξεις, τις παιδαγωγικές αρχές και την ομόφωνη απόφαση του συλλόγου διδασκόντων.

Κανονισμός Λειτουργίας